Lyžování Bansko

Lyžování v oblíbeném bulharském středisku Bansko. Otevřené jsou sjezdovky i restaurace.
Celkově tu je 75 km sjezdovek (26 km modrých, 30 km červených, 19 km černých).
Lyžuje se v nadmořské výšce 990 m až 2560 m.
Bansko na nachází v pohoří Pirin, jedná o asi nejlepší středisko v zemi. Konají se zda závody Světového poháru.
Letiště v Sofia je vzdáleno cca 150 km od střediska. Autem jste v Bansku z Prahy za cca 15 hodin jízdy.
Najdete tu velkém množství restaurací a barů.
Dobře vybavená půjčovna lyží/snowboardů a dalšího vybavení

POZOR, od 29.01. platí nová zpřísněná pravidla také pro návrat do ČR. Pro vstup do Bulharska stále platí nutnost negativního výsledku PCR testu ne staršího než 72 hodin*, výlsedky testů jsou kontrolovány na hranicích při vstupu do země. Nově však nyní musí cestující i před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov. S organizací testování v místě, tedy v Bansku, pomůže našim klientům zástupce našeho partnera v místě, nachází se zde dvě certifikované laboratoře, které testování provádí, cena testů je stanovena na 35BGN/os./antigen a 100 BGN/os./PCR.

* Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním PCR testu nesmí být starší více než 72 hod před odletem/odjezdem z dané destinace.

Další podrobnosti k cestování najdete tady: https://www.mzv.cz/sofia/cz/konzularni_informace/turisticke_informace_vstup_a_pobyt/uprava_podminek_vstupu_do_cr_od_23_4.html
Bansko skimapa

Vlastní doprava

Cestování vlastním vozem je stále pro mnohé z nás nejpříjemnější variantou. Ačkoliv se zdá, že v dnešní době je skoro nemožné se někam tímto způsobem dostat, přesvědčíme Vás o opaku. Přinášíme Vám užitečné informace o tom jak a kudy se do bulharských lyžařských středisek dostanete a to bez zbytečných a zdržujících omezení. V tuto chvíli je PCR test (ne starší než 72 hodin) vyžadován pouze na hranicích při vstupu do Bulharska, ostatní země, přes které se cestuje, tj. Slovensko, Maďarsko a Srbsko mají pro tranzit stanovenou výjimku, což znamená, že negativní test nepožadují, podmínkou však je průjezd zemí bez jakýchkoliv zastávek, s výjimkou čerpání pohonných hmot.

Doporučená trasa: Praha - Brno - Bratislava - Budapest - Szeged - Novi Sad - Beograd - Niš - Sofia - Simitli - Razlog - Bansko
Délka trasy: 1 425 km
Čas jízdy: 14 hodin 36 minut
Mapa trasy: ZDE

Slovensko: bez testu povolen tranzit občanů členských států EU a jejich rodinných příslušníků přes území Slovenska do jiného členského státu EU; tranzit znamená průjezd ne delší než 8 hodin bez zastavení, s výjimkou čerpání pohonných hmot; tato výjimka platí i při změně dopravního prostředku (např. pro příjezd po zemi na mezinárodní letiště a následný odlez z něj); aktuální informace a případně změny ve vyhláškách lze sledovat ZDE.

Maďarsko: tranzit zůstává zachován, cizinec (tj. i Čech) v tranzitu přes Maďarsko musí mít platné dklady pro vstup do schengenského prostoru (tj. platný OP nebo pas), prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země (tj. například ukázat voucher na ubytování). Při tranzitu je nutno dodržet určité podmínky - rychlý průjezd (opustit zmeni do 24 hodin), vyhrazené hraniční přechody, trasy a odpočívadla (viz. mapa maďarské policie ZDE) a v určené časové intervaly. Aktualizované informace jsou dostupné ZDE.

Srbsko: trazit je povolen cizincům, pokud průjezd zemí nepřesáhne 12 hodin, aktuální informace lze sledovat ZDE.