Když se řekne Leonardo da Vinci, většina lidí si vybaví Mona Lisu. Ale Leonardo byl mnohem víc než jen malíř. Byl to univerzální génius renesance, který zanechal nesmazatelnou stopu v umění, vědě, technice i anatomii. Itálie je plná míst, kde se s jeho životem a dílem můžete seznámit - a rozhodně stojí za to se na některá z nich vydat.
Z Vinci do světa
Leonardo se narodil roku 1452 v toskánském městečku Vinci, asi 40 km od Florencie. Jako nemanželský syn notáře a venkovské dívky neměl nárok na klasické vzdělání, ale už v mládí projevoval mimořádné nadání k pozorování světa. Ve Florencii se vyučil u slavného malíře Verrocchia, ale brzy svého učitele překonal.
Umělec i inženýr
Leonardo byl posedlý zkoumáním přírody, lidského těla, pohybu a mechaniky. V jeho zápiscích najdeme nákresy létajících strojů, potápěčského vybavení, jeřábů, vodních čerpadel i zbraní, z nichž mnohé předběhly svou dobu o stovky let. Ačkoliv většina těchto návrhů zůstala pouze na papíře, ukazují hloubku jeho představivosti i technického myšlení. Jeho nejslavnější obrazy, jako Mona Lisa a Poslední večeře, nejsou jen mistrovská díla umění - jsou to i studie lidské psychologie, emocí a kompozice.
Leonardo dnes - kam za ním?
Pokud se vydáte do Itálie, můžete Leonarda potkat na mnoha místech:
Vinci (Toskánsko) – jeho rodné město s krásným Museo Leonardiano, kde uvidíte modely jeho vynálezů i místa spojená s jeho dětstvím
Florencie – město, kde se učil a tvořil, s galeriemi, kde najdete jeho kresby a rukopisy
Milán – zde vytvořil slavnou Poslední večeři, a právě zde pracoval jako dvorní inženýr rodu Sforza
Řím a Vatikán – kde působil na dvoře papeže
Víte, že...?
Leonardo psal většinu svých poznámek zrcadlově - zprava doleva
Za celý život dokončil méně než 20 obrazů, protože byl posedlý detaily
Jeho kódexy a zápisníky jsou dnes pokladem vědy i umění – některé vlastní Bill Gates
Měl fascinaci létáním a anatomií – pitval lidská těla, aby poznal jejich fungování
Vynalezl koncept padáku, tanku i helikoptéry
Zdroj: unsplash.com