AKTUÁLNĚ

Časté otázky a odpovědi týkající se cestování a COVID 19.

Upozorňujeme, že pro ČR začínají dnem 8.10.2020 platit povinné testy.

Jak to bude v zimě?
Věříme, že brzy dojde ke zklidnění situace, šíření nákazy bude díky nynějším opatřením zpomalovat a k ovlivnění zimní lyžařské sezóny nedojde. Vývoj situace pečlivě monitorujeme a budeme se pečlivě řídit veškerými instrukcemi zodpovědných orgánů.

Mohu dovolenou stornovat?
Bude-li v době konání zájezdu vydán Ministerstvem zahraničních věcí ČR zákaz cestování do cílové oblasti nebo bude tato oblast uzavřená příslušnými místními úřady, má zákazník v souladu se zákonem právo na vrácení peněz.
V případě uzavření hranic ČR, IT nebo jiného tranzitního státu z důvodu nemoci Covid, bude CK Consultour vracet celou uhrazenou částku.

Mohu zájezd zrušit, když budu mít strach na dovolenou odjet?
Stornovat nyní můžete, ale vzhledem k tomu, že samotná obava z budoucího možného výskytu koronaviru (či jiné nemoci), není důvodem pro uznání bezplatného odstoupení od smlouvy, bude se k odstoupení od Smlouvy o zájezdu přistupovat dle zákona a našich Všeobecných smluvních podmínek, tedy budou aplikovány stornopoplatky.

Co kdybych odjel na dovolenou a byla tam vyhlášena karanténa?
CK by se v takovém případě řídila pokyny a rozhodnutími daných úřadů, přičemž by Vám samozřejmě poskytla nezbytnou součinnost. V případě, že v místě Vašeho pobytů bude vyhlášena karanténa, kontaktujte nás a zároveň i asistenční službu Vaší pojišťovny.

Aktuální informace o cestování:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html
Všichni cestující by si před cestou do Itálie měli vyplnit čestné prohlášení, viz bod 2 v tomto odkazu MZV IT:
https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
Formulář pro cestu do Itálie - od 9.7. - AN (PDF, 40 KB)

Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika je od 7. do 15. ledna povolen vstup s negativním antigenním nebo PCR testem ne starším 48h. Tato povinnost nebyla zatím změněna ani s novým nařízením vlády v platnosti od 16. ledna.

Do 15. února neotevřou lyžařská střediska.


POZOR! I když není výslovně zakázáno do Itálie přijet, do 15. února platí zákaz pohybu mezi regiony a autonomními provinciemi, pokud neprokážete nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště.

Povinnost vyplnit si čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována. (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione" a místo pobytu)


Mezi regiony s největším výskytem nákazy spadající aktuálně do 15. ledna do tzv. oranžové zóny: Kalábrie, Emilia Romagna, Lombardie, Sicílie a Benátsko. V těchto regionech není bezdůvodně dovoleno ani opustit obci pobytu. Zbytek regionů patří do tzv. žluté zóny.

Od 16. ledna bude Lombardie a Sicílie v červené, většina Itálie v oranžové zóně a šest regionů ve žluté (Abruzzo, Basilicata, Campania, Sardegna, Toscana e Valle d'Aosta). Bližší popis viz níže, kapitola Opatření.

Všem zájemcům o příjezd do Itálie doporučujeme konzultaci dotazníku na stránkách místního ministerstva zahraničí - odkaz v kapitole Vstup a transit níže.

Uvnitř Itálie platí různý stupeň omezení pohybu dle regionů:

Došlo ke zpřísnění parametrů pro určování zón dle indexu nakažlivosti Rt: Rt mezi 1-1,25 - oranžová zóna, Rt 1,25 a výše - červená zóna (lock down) a k vyššímu počtu regionů s přísnějšími opatřeními.

Do 15. února se prodlužuje již existující zákaz pohybu mezi regiony i autonomními provinciemi. Přesun je možný pouze pokud prokážete (formulář) nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště.

Zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00 zůstává v platnosti.

Do 5. března je povolena jednou denně návštěva cizího bytu nebo domu pro maximálně dvě osoby, které si sebou mohou přivést i děti do 14 let, případně nesoběstačné osoby. Návštěva se může uskutečnit v rámci regionu (u žlutých zón) a v rámci obce bydliště (u zón oranžových a červených).

Červená zóna = výrazné omezení vycházení. Pro opuštění domova musí být prokazatelné důvody a čestné prohlášení (práce, zdraví, nezbytné důvody).

Oranžová zóna = omezení pohybu - Zde platí omezení pohybu mezi obcemi (zákaz opustit obec kromě prokazatelných závažných důvodů) a uzavření pohostinství, restaurací a barů, obchody zůstávají otevřeny.

Žlutá zóna - zde platí např. celonárodní omezení nočního vycházení (22-05) nebo zkrácená doba provozu restaurací (do 18.00h). Zákaz prodeje "s sebou" v barech po 18:00. Je možný přesun v rámci regionu (suspendováno do 15. 2.).

Bílá zóna - nejnižší míra nákazy. Povinnost nosit roušky a dodržovat odstupy, jinak prakticky volný režim. Budou se na ni vztahovat pravidla, upravená speciálními protokoly (pravděpodobně bude povolené otevření kin, muzeí, divadel, atd.)

Všichni cestující do Itálie musí vyplnit čestné prohlášení, viz odkaz MZV IT:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

Formulář - čestné prohlášení

Na co si dát pozor?

Roušky je povinno používat všude (uvnitř i vně). Nedodržení je pokutováno (400-1000 €). Restaurace, bary, hospody, bistra, zmrzlinárny i cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00. Pozor: celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h a další restriktivní opatření - více informací zde a v kapitole 4. Porušení podléhá pokutám.


Pro jakékoli vaše další dotazy jsme tu pro Vás.
Pokud chcete sledovat aktuální vývoj v Itálii s námi, zalajkujte si naši stránku na Facebooku.

Consultour 15.01.2021