AKTUÁLNĚ

Časté otázky a odpovědi týkající se cestování a COVID 19.

Upozorňujeme, že pro ČR začínají dnem 8.10.2020 platit povinné testy.

Jak to bude v zimě?
Věříme, že brzy dojde ke zklidnění situace, šíření nákazy bude díky nynějším opatřením zpomalovat a k ovlivnění zimní lyžařské sezóny nedojde. Vývoj situace pečlivě monitorujeme a budeme se pečlivě řídit veškerými instrukcemi zodpovědných orgánů.

Mohu dovolenou stornovat?
Bude-li v době konání zájezdu vydán Ministerstvem zahraničních věcí ČR zákaz cestování do cílové oblasti nebo bude tato oblast uzavřená příslušnými místními úřady, má zákazník v souladu se zákonem právo na vrácení peněz.
V případě uzavření hranic ČR, IT nebo jiného tranzitního státu z důvodu nemoci Covid, bude CK Consultour vracet celou uhrazenou částku.

Mohu zájezd zrušit, když budu mít strach na dovolenou odjet?
Stornovat nyní můžete, ale vzhledem k tomu, že samotná obava z budoucího možného výskytu koronaviru (či jiné nemoci), není důvodem pro uznání bezplatného odstoupení od smlouvy, bude se k odstoupení od Smlouvy o zájezdu přistupovat dle zákona a našich Všeobecných smluvních podmínek, tedy budou aplikovány stornopoplatky.

Co kdybych odjel na dovolenou a byla tam vyhlášena karanténa?
CK by se v takovém případě řídila pokyny a rozhodnutími daných úřadů, přičemž by Vám samozřejmě poskytla nezbytnou součinnost. V případě, že v místě Vašeho pobytů bude vyhlášena karanténa, kontaktujte nás a zároveň i asistenční službu Vaší pojišťovny.

Aktuální informace o cestování:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html
Všichni cestující by si před cestou do Itálie měli vyplnit čestné prohlášení, viz bod 2 v tomto odkazu MZV IT:
https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
Formulář pro cestu do Itálie - od 9.7. - AN (PDF, 40 KB)

Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Cestovat do Itálie můžete bez udání důvodu. Od 8.10. 2020 platí povinnost prokázat se negativním testem na Covid-19 nebo jeho absolvování po příjezdu do země. Při vstupech do uzavřených prostor nebo i na pláže vám může být měřena teplota a můžete být vyzvání k uvedení kontaktních údajů.
Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup minimálně 1 metr a více (liší se dle regionů), pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky v uzavřených prostorách a nově i venku všude. Porušení je pokutováno (400-1000 €).

Upozorňujeme, že pro ČR začínají dnem 8.10.2020 platit povinné testy. Povinné testy (výtěr) pro všechny přijíždějící z České Republiky. Karanténa-domácí izolace do obdržení negativního výsledku testu. Testy mohou mít turisté a vracející se Italové už ze zemí příjezdu ne starší 72 hodin, nebo jim mají být vykonány testy výtěrem na letištích (výsledky do půl hodiny) nebo se mají nahlásit příslušnému zdravotnímu středisku a vyčkat v domácí izolaci odebrání testu v následujících 48 hodinách.

Na co si mám dát pozor?

Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) má informovat orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pokud by CZ občan požadoval repatriaci do ČR, italská strana toto ve spolupráci s českou umožní (za zachování zdravotně-bezpečnostních podmínek). Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.
Některé regiony vyžadují registraci před příjezdem – Sardinie, Apulie. Podmínky se mohou měnit. Doporučujeme uzavřít vhodné cestovní připojištění pro pokrytí nečekaných zdravotních nákladů.

Existuje povinnost předem nahlásit svůj pobyt online v případě cesty na Sardinii či do regionu Apulie.
Další užitečné informace:
https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/rady_pro_cesty_na_sardinii_sicilii_do.html
V případě, že jste během 14 dní před cestou do Itálie navštívili Rumunsko či Bulharsko, jste po příjezdu do Itálie povinni nastoupit do 14ti denní domácí karantény (nařízení ministra zdravotnictví dne 24.7.)

Pro jakékoli vaše další dotazy jsme tu pro Vás.
Pokud chcete sledovat aktuální vývoj v Itálii s námi, zalajkujte si naši stránku na Facebooku.

Consultour 8.10.2020